Hur mycket kostar en kladdkaka?
Gårdagens kladdkaka var verkligen delikat!
Jag njöt i fulla drag. Även om den kanske fick lite för mycket florsocker ovanpå sig och inte var riktigt så kladdig som en ultimat kladdkaka är så var det riktigt smarrigt!
Men hur mycket kostar det? Smakar det så kostar det brukar man ju säga...
Enkelt sagt så kostade väl ingredienserna runt 10-15 kr, men sedan gick det ju åt en del el också. Knappast speciellt många kronor, utan snarare mättes priset i ören kan jag tänka mig, så det är väl lungt. Jobbet bakom tog ju lite längre tid, men det var tämligen angenämt slit måste jag säga, och roligt också. Inte för att jag bakar så ofta men...det är ju klart roligare än att dammsuga eller diska eller nåt.
Nej, den feta notan kommer nu, och har redan satt sig runt magen. Den mäts inte i arbetstimmar, kronor, ören eller kilovatt, inte ens i hekto. Nej, snarare i kilon! ;)
Smakar det så kostar det, så nu blir det till att träna lite grann. Så att jag har "råd" att baka en kladdig kaka till utan att resultatet blir några extra cm.
Men det är det värt. Att träna är kul när man väl kommit igång, och ett billigt pris att betala. Så då kan jag ju ta en bit till ?

Jag njöt i fulla drag. Även om den kanske fick lite för mycket florsocker ovanpå sig och inte var riktigt så kladdig som en ultimat kladdkaka är så var det riktigt smarrigt!
Men hur mycket kostar det? Smakar det så kostar det brukar man ju säga...
Enkelt sagt så kostade väl ingredienserna runt 10-15 kr, men sedan gick det ju åt en del el också. Knappast speciellt många kronor, utan snarare mättes priset i ören kan jag tänka mig, så det är väl lungt. Jobbet bakom tog ju lite längre tid, men det var tämligen angenämt slit måste jag säga, och roligt också. Inte för att jag bakar så ofta men...det är ju klart roligare än att dammsuga eller diska eller nåt.
Nej, den feta notan kommer nu, och har redan satt sig runt magen. Den mäts inte i arbetstimmar, kronor, ören eller kilovatt, inte ens i hekto. Nej, snarare i kilon! ;)
Smakar det så kostar det, så nu blir det till att träna lite grann. Så att jag har "råd" att baka en kladdig kaka till utan att resultatet blir några extra cm.
Men det är det värt. Att träna är kul när man väl kommit igång, och ett billigt pris att betala. Så då kan jag ju ta en bit till ?

Kommentarer
Trackback